18 lis 2016

Istota autodetailingu I

Autodetailing jest w ostatnim czasie modny i pojawia się na ustach wielu fascynatów aut, ale także ładzi, quadów i nawet helikopterów. Na wikipedii, słynnej internetowej encyklopedii, możemy przeczytać, że jest to działalność polegająca na czyszczeniu, renowacji i konserwacji samochodów oraz ich pojedynczych elementów. Jej celem jest poprawa wyglądu pojazdu, ale też jego ochrona przez uszkodzeniem.

Znacznie lepszą definicją byłoby powiedzenie, że jest to proces doprowadzania samochodu do idealnego stanu tak z zewnątrz, jak i od środka. Można ten zabieg prowadzić na pojazdach nowych i używanych. W samochodach nowych ma to sens, ponieważ eliminuje wszystkie zanieczyszczenia i drobne wady fabryczne. Nałożony na lakier wosk zdecydowanie poprawia jego wygląd oprócz zapewniania mu ochrony.

SPA dla samochodu

Bardzo często jeszcze autodetailing utożsamiany jest z polerowaniem lakieru i praniem tapicerki. Zwykłe firmy zajmujące się myciem samochodów oferują nam takie usługi, ale to zupełnie coś innego. Nazywanie tego autodetailingiem jest po prostu nadużyciem.

Autodetailing jest złożonym procesem, który wprawnej firmie zajmuje od 2 do 4 dni w zależności od trudności operacji i wybranych przez właściciela pojazdu technik. Bardzo ważne są tutaj szczegóły i zachowana musi być bardzo wysoka dokładność. Nie ma miejsca dla pośpiechu. Cały proces zaczyna się od wykonania dokładnego mycia z użyciem rękawic czyszczących i myjek ciśnieniowych, co eliminuje z lakieru wszelkie naloty, smoły i nawet owady. W kolejnym etapie specjalne glinki polerskie przywracają lakierowi idealną gładkość. Glinek nie da się przecenić, ponieważ jest to japoński wynalazek, który jest w stanie wyciągać z lakieru zabrudzenia niewidoczne gołym okiem, a powodujące jego uszkodzenia i rozpraszające padające na lakier światło. Glinkowanie musi być zawsze wykonane w procesie korekcji lakieru, bo inaczej nie będzie można prawidłowo ocenić stanu lakieru. Ocena stanu lakieru jest z kolei niezbędna do wyeliminowania wszystkich jego ubytków oraz do zaplanowania i wykonania korekty z idealnie dobranym rodzajem lakieru. Jest to etap, który pozwoli na uzyskanie ostatecznego wyglądu lakieru, nieraz lepszego od stanu fabrycznego.

Zobacz również

Mahindra Akcesoria samochodowe

Mahindra and Mahindra to rodzimy producent premium, który od dłuższego czasu dominuje w sektorze pojazdów użytkowych. Producent samochodów ma również wiele samochodów w segmencie pojazdów...