13 lis 2016

Czyszczenie i konserwacja wnętrza samochodu

Kwestia wyglądu samochodu to nie tylko sprawa estetyczna. Poziom zadbania pojazdu bezpośrednio przekłada się na komfort jazdy oraz na sprawność techniczną pojazdu, a znaczenie tych elementów jest oczywiste. Znacznie lepiej jedzie się w przyjemnie pachnącym i czystym wnętrzu, niżeli we wnętrzu zaniedbanym. Z czasem wszystkie pojazdy się jednak zużywają, pojedyncze zabrudzenia zmieniają w wielkie plamy, a wnętrze powoli wygląda coraz gorzej. Taka sytuacja wcale nie musi być przez nas zaakceptowana jako naturalna kolej rzeczy. Można temu zaradzić.

Są kierowcy, którym bałagan w kabinie niespecjalnie przeszkadza i samochód traktują po macoszemu. Druga grupa podchodzi do pojazdu znacznie poważniej przedkłada czystość w nim nad porządek we własnym domu. Osoby, którym bliższej jest drugie z tych podejść, nie raz mają problemy z urzeczywistnieniem swojej wizji idealnego pojazdy. Nie jest to niestety proste.

Czyszczenie samochodu

Zawsze zaczynać należy od odkurzania. Najlepsze są odkurzacze przenośne z myjni samochodowych. Czyścimy zakamarki i usuwamy plamy, ale zostawiamy plany oporne, bo tylko uszkodzimy tapicerkę. Nimi powinni zająć się eksperci. Typowe problemy to guma do żucia i pamiątki podróżującego w aucie zwierzaka domowego. Gumę trzeba podgrzać ciepłym powietrzem, a do sierści zwierząt są specjalne szczotki.

Drugim elementem czyszczonym zawsze muszą być plastiki. Szotujemy tutaj pianki lub spraye, które mogą niestety być niebezpieczne dla skóry, więc uważamy na to. Szyby także wymagają czyszczenia. Potrzebne są środki samochodowe, bo te domowe pozostawiają smugi.

Pomoc specjalistów

Niektóre plamy i inne zabrudzenia nie będą chciały się poddać naszym wysiłkom. Pomagają drogie środki specjalistyczne, ale zazwyczaj lepiej jest zdać się po prostu na specjalistyczne firmy. Doprowadzenie samochodu do stanu salonowego we własnym garażu nie jest zazwyczaj możliwe i jeśli chcemy naprawdę dobrego efektu, będziemy musieli skorzystać z usług auto-spa. Tam możliwe jest przeprowadzenie poważnej renowacji skór, tapicerki i plastiku, dzięki czemu wszystkie te elementy będą zachwycały wyglądem i zapachem.

Kiedy już oddajemy samochód specjalnej firmie, warto pomyśleć o specjalnych zabiegach konserwujących, które przedłużą żywotność samochodu i zmniejsz potrzeby z zakresu regularnego czyszczenia.

Zobacz również