29 maj 2022

Jak czyścić styki elektryczne (5 prostych metod)

Samochód jest poddawany wielu czynnościom, nic więc dziwnego, że z czasem styki elektryczne ulegają zabrudzeniu. Dowiedz się, jak czyścić styki elektryczne, aby mieć pewność, że wszystko jest dobrze połączone i działa jak należy.

Korozję, utlenianie, brud i tłuszcz można usunąć za pomocą mieszaniny sody oczyszczonej i wody. Ponadto do usuwania luźnych zanieczyszczeń dobrze nadaje się sprężone powietrze. Można również rozważyć użycie alkoholu, papieru ściernego lub jednego z dostępnych specjalistycznych środków czyszczących.

W tym poradniku omówimy powody, dla których warto dbać o czystość złączy elektrycznych. Oceniamy także najlepsze sposoby usuwania brudu i korozji z tych istotnych połączeń. Na koniec przedstawiamy krótki przegląd niektórych typowych problemów motoryzacyjnych spowodowanych przez zabrudzone styki elektryczne.

Spis treści pokaż Powody, dla których warto czyścić styki elektryczne Jak czyścić styki elektryczne 1. Specjalistyczne środki czyszczące 2. Soda oczyszczona/woda 3. Sprężone powietrze 4. Alkohol do nacierania 5. Papier ścierny Problemy motoryzacyjne spowodowane zanieczyszczonymi stykami elektrycznymi

Powody, dla których warto czyścić styki elektryczne

Twój samochód składa się z wielu połączeń elektrycznych, które zapewniają prawidłowe działanie najważniejszych układów. Niezależnie od tego, czy jest to akumulator samochodowy, czy system dźwiękowy, połączenia elektryczne umożliwiają działanie wszystkich tych układów. Z czasem na ich powierzchniach gromadzą się zanieczyszczenia, co utrudnia uzyskanie solidnego połączenia.

Ponieważ połączenie jest zablokowane, mogą wystąpić przypadkowe usterki. Na przykład zanieczyszczone złącze może powodować problemy z uruchomieniem silnika, a zanieczyszczona wiązka przewodów może uniemożliwić uruchomienie świateł przyczepy. Zakres problemów zależy od stopnia zabrudzenia złączy i rodzaju części, których dotyczą.

Jeśli złącza nie są utrzymywane w czystości, brud może zacząć się na nich osadzać. W miarę upływu czasu styki mogą być coraz trudniejsze do oczyszczenia. Dlatego tak ważna jest regularna konserwacja. Jeśli będziesz na bieżąco czyścić urządzenia, zmniejszysz prawdopodobieństwo wystąpienia awarii.

RELATED: Przyczyny korozji styków akumulatora (jak ją naprawić i jej zapobiegać)

Jak czyścić styki elektryczne

1. Specjalistyczne środki czyszczące

Istnieje kilka specjalistycznych środków czyszczących, które pozwalają utrzymać styki w czystości i bez zanieczyszczeń. Należy wybrać markę, która cieszy się zaufaniem i ma udowodnione bezpieczeństwo. Ponadto należy przestrzegać zalecanych instrukcji, aby zapewnić ochronę podzespołów.

Jednym z popularnych środków jest WD-40 Środek do czyszczenia styków elektrycznych. Substancja ta czyści miejsca, które są regularnie narażone na działanie wody i zanieczyszczeń. Ponieważ wnika w trudne miejsca korozji, można ją stosować, gdy nic innego nie działa. Ponadto w zestawie znajduje się poręczna dysza, dzięki której środek dociera do najtrudniejszych miejsc. Poniżej znajduje się informacja, gdzie można go znaleźć na stronie Amazon. To jest link partnerski i możemy otrzymać niewielką prowizję za kwalifikujące się zakupy.

WD40 300080 Specjalistyczny środek do styków elektr... $15.38 Zobacz ostatnią cenę

Dzięki produktom takim jak ten można przywrócić przewodność elektryczną. Ponadto zmniejszają one prawdopodobieństwo wystąpienia zwarcia. Dzięki szybko odparowującej formule nieprzewodzącej nic nie pozostaje, więc powierzchnie gumowe, plastikowe i metalowe zawsze pozostają nienaruszone.

2. Soda oczyszczona/woda

Soda oczyszczona i woda są powszechnie stosowane do czyszczenia biegunów i styków akumulatora. Jest prosta w przygotowaniu i nie może być łatwiejsza w użyciu. Można ją stosować do innych styków elektrycznych, ale przyjrzyjmy się najlepszym sposobom użycia jej do czyszczenia zacisków i złączy akumulatora.

  1. Poluzuj śruby mocujące kable do słupków. Będą do tego potrzebne szczypce lub klucz.
  2. Najpierw zdejmij przewód ujemny. Przewód ten jest czarny i oznaczony znakiem -.
  3. Następnie należy wyjąć przewód dodatni. Przewód ten ma zwykle kolor czerwony i jest oznaczony znakiem +.
  4. Sodę oczyszczoną można wymieszać z wodą z wyprzedzeniem lub zastosować ją bezpośrednio na zaciskach. Posypać sodą oczyszczoną słupki i złącza. Nanieś niewielką ilość wody na sodę oczyszczoną, aż zacznie musować.
  5. Sztywną szczotką wyszoruj słupki i złączki. Upewnić się, że ręce są chronione rękawiczkami, aby uniknąć podrażnień.
  6. W razie potrzeby nałóż więcej sody oczyszczonej i wody.
  7. Wyczyszczone miejsce spłukać wodą destylowaną.
  8. Osuszyć miejsce czystym ręcznikiem z mikrofibry.
  9. Gdy wszystko będzie suche, podłącz przewody elektryczne do odpowiednich biegunów akumulatora. Upewnij się, że pracujesz w kierunku odwrotnym, najpierw podłączając czerwony przewód dodatni.
  10. Dokręć złącza.

Roztwór sody oczyszczonej i wody doskonale sprawdza się w innych miejscach w samochodzie. Można go używać nie tylko do czyszczenia i odświeżania wnętrza, ale jest również pomocny przy usuwaniu nagaru z różnych elementów silnika.

Po wyczyszczeniu nie zapomnij dodać smaru dielektrycznego!

RELATED: Który przewód akumulatora należy najpierw wyjąć, a który zamontować jako ostatni?

3. Sprężone powietrze

Jeśli styki są wypełnione luźnymi zanieczyszczeniami, najlepiej sprawdzi się sprężone powietrze. Do wydmuchania zanieczyszczeń można użyć sprężonego powietrza w puszkach lub domowego zbiornika powietrza.

Sprężone powietrze jest również pomocne przy wypróbowywaniu kilku innych metod. W przypadku czynności, które wymagają zwilżenia powierzchni, można użyć sprężonego powietrza do osuszenia powierzchni przed ponownym podłączeniem styków.

4. Alkohol do nacierania

Aby usunąć brud i zanieczyszczenia, można użyć niewielkiej ilości alkoholu na stykach elektrycznych. Działa on podobnie do acetonu, który również może usunąć zanieczyszczenia ze złączy.

Zarówno alkohol, jak i aceton z łatwością usuwają pozostałości, węgiel i olej. Niektórzy używają w ten sam sposób środka do czyszczenia hamulców, ale nie należy go stosować. Może on być szkodliwy dla złączy elektrycznych, a także powodować pękanie wszelkich elementów plastikowych, z którymi ma kontakt.

5. Papier ścierny

Za pomocą niewielkiego kawałka drobnoziarnistego papieru ściernego można przetrzeć styki złączy, aby pozbyć się zanieczyszczeń i niedoskonałości. Nie potrzeba kawałka większego niż 1" x 2". Niektórzy używają też gumki do ścierania ołówka, która działa w ten sam sposób. Jeśli wykonasz tę czynność prawidłowo, styk będzie wyglądał na czysty i błyszczący.

Po użyciu papieru ściernego należy delikatnie wyszczotkować złącze szczoteczką do zębów lub innym materiałem ściernym. Ta czynność pomoże usunąć pozostałości po szlifowaniu. Można również użyć środka czyszczącego, takiego jak alkohol lub ocet, aby zakończyć pracę. Przed ponownym włożeniem elementów na miejsce upewnij się, że złącza są suche.

Problemy motoryzacyjne powodowane przez zabrudzone styki elektryczne

Zanieczyszczone lub skorodowane styki elektryczne mogą powodować więcej problemów, niż myślisz. Wielu początkujących mechaników wymienia części, gdy wystarczyłoby zwykłe czyszczenie. Na przykład, jeśli samochód ma problemy z uruchomieniem, problemem może być korozja na złączach akumulatora, a nie rozładowany akumulator lub uszkodzony alternator. Przed wymianą akumulatora warto spróbować wyczyścić zaciski.

Brudne złącza mogą również utrudniać przepływ energii elektrycznej do ważnych układów samochodu. W każdej instalacji elektrycznej znajdują się takie elementy jak czujniki, przekaźniki, bezpieczniki i przełączniki. Jeśli któraś z tych części ulegnie zabrudzeniu lub zanieczyszczeniu, może dojść do przerwania transmisji, co może prowadzić do problemów, które każą sądzić, że dana część jest uszkodzona.

Nawet części oświetlenia zewnętrznego mogą mieć zabrudzone styki, powodując przerywaną widoczność. Jeśli reflektory, światła przeciwmgielne, światła hamowania lub kierunkowskazy działają nieprawidłowo, być może nadszedł czas, aby sprawdzić, czy na złączu nie ma śladów brudu i zanieczyszczeń. Wyczyszczenie złącza będzie łatwiejsze i tańsze niż wymiana żarówki lub zespołu.

Dobrą zasadą jest obejrzenie każdej uszkodzonej części przed jej wymianą. Jeśli zauważysz brud lub zanieczyszczenia, spróbuj je wyczyścić odpowiednim środkiem, zanim kupisz nową część. W najlepszym wypadku nie trzeba będzie wymieniać danej części.

Zobacz również