5 cze 2022

Czarny dym z wydechu (przyczyny i jak go usunąć)

Jeśli Twój samochód pracuje prawidłowo, z układu wydechowego wydobywa się cienka warstwa pary wodnej. Dlatego widok czarnego dymu z wydechu jest tak niepokojący. Nie trzeba się jednak martwić, jeśli rozumie się, co jest jego przyczyną.

W tym artykule analizujemy znaczenie czarnego dymu z wydechu w silnikach wysokoprężnych i benzynowych. Omówimy także kilka sposobów jego naprawy.

Spis treści pokaż Co oznacza czarny dym z wydechu? Przyczyny powstawania czarnego dymu z wydechu 1. Zatkany filtr powietrza 2. Nieprawidłowo działający wtryskiwacz paliwa 3. Uszkodzony zawór EGR 4. Zły czujnik MAF 5. Złe świece żarowe (Diesel) 6. Osady w silniku Jak usunąć czarny dym z wydechu 1. Wyczyść układ powietrzny 2. Zastosuj dodatki do paliwa 3. Wymień czujniki 4. Wymień świece żarowe (Diesel) Czy mogę jeździć samochodem z czarnym dymem wydobywającym się z wydechu?

Co oznacza czarny dym z wydechu?

Gdy z wydechu zaczyna wydobywać się czarny dym, oznacza to, że silnik spala nadmierną ilość paliwa. Paliwo może być zmieszane w dużej ilości z olejem wewnątrz silnika lub może być zanieczyszczone. Stan ten może wystąpić zarówno w silnikach benzynowych, jak i wysokoprężnych.

W niektórych przypadkach czarny dym wskazuje na drobny problem, który można szybko naprawić. Jednak czarny dym może również wskazywać na poważny problem, który może nawet wymagać wymiany silnika.

Przyczyny powstawania czarnego dymu z wydechu

1. Zatkany filtr powietrza

Jeśli kurz lub zanieczyszczenia zablokują filtr powietrza, do cylindrów nie będzie docierać wystarczająca ilość powietrza. Z tego powodu spalane jest więcej paliwa, co prowadzi do powstawania czarnego dymu w spalinach.

Dodatkowo, gdy pojazd jest pod ciśnieniem, można zauważyć większe zadymienie. Jeśli mocno przyspieszasz lub holujesz ciężki ładunek, z rury wydechowej może wydobywać się więcej czarnego dymu.

RELATED: 6 objawów zabrudzonego filtra powietrza

2. Nieprawidłowo działający wtryskiwacz paliwa

Gdy wtryskiwacze paliwa działają zgodnie z przeznaczeniem, paliwo jest rozpylane i równomiernie rozprowadzane w cylindrze. Wadliwie działające wtryskiwacze mogą nie zamykać się prawidłowo lub mogą się zatkać, co prowadzi do problemów.

Jeśli do cylindrów zostanie wtryśnięta większa ilość paliwa, silnik będzie pracował na bogatej mieszance. W komorze spalania nie będzie wystarczającej ilości powietrza, co może prowadzić do powstawania czarnego dymu z wydechu.

3. Uszkodzony zawór EGR

Zawór EGR jest odpowiedzialny za recyrkulację spalin w celu zmniejszenia emisji niebezpiecznych substancji. Pobiera on gazy spalinowe i wtłacza ich część z powrotem do komory spalania.

Gdy zawór EGR w silniku wysokoprężnym jest uszkodzony lub działa wadliwie, w obiegu nie ma wystarczającej ilości gazów. W rezultacie z wydechu zaczyna wydobywać się czarny dym.

4. Zły czujnik MAF

Czujniki masowego przepływu powietrza oceniają, ile powietrza dostaje się do silnika. Dzięki tym danym wtryskiwacze wiedzą, jaką ilość paliwa połączyć w celu spalenia.

Jednak w przypadku awarii czujników mogą być przesyłane nieprawidłowe dane. Powoduje to, że silnik myśli, że potrzebuje więcej paliwa niż jest to konieczne, co powoduje bogate środowisko pracy. W przypadku awarii czujnika MAF również można zauważyć problemy z wydajnością.

5. Złe świece żarowe (Diesel)

Jeśli masz silnik Diesla, możliwe, że świece żarowe uległy uszkodzeniu. W przypadku tego problemu można zaobserwować inne objawy, takie jak problemy z uruchomieniem pojazdu.

Świece żarowe można sprawdzić za pomocą lampki kontrolnej 12 V. W niektórych modelach ich wymiana jest łatwa, a w innych może okazać się trudniejsza.

6. Osady w silniku

W miarę starzenia się silnika zaczynają się tworzyć osady, co prowadzi do powstawania czarnego dymu z wydechu. Produkty uboczne spalania zaczynają gromadzić się we wtryskiwaczach i w komorze spalania.

Osady te nie tylko mogą zakłócać pracę silnika, ale mogą również doprowadzić do jego całkowitej awarii. Aby zapobiec powstawaniu takich osadów, ważne jest, aby używać odpowiedniego rodzaju paliwa i wybierać je z najlepszych stacji.

Jak usunąć czarny dym z wydechu

1. Czysty układ powietrzny

Aby spalanie przebiegało zgodnie z założeniami, do silnika musi dostać się odpowiednia ilość powietrza. Jeśli brakuje powietrza, paliwo spala się tylko częściowo, co prowadzi do powstawania czarnego dymu.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie filtra powietrza i upewnienie się, że nie jest zatkany. Ta część powinna być regularnie wymieniana w ramach regularnej konserwacji. Wymiana filtra powietrza powinna kosztować tylko kilka dolarów i jest zadaniem łatwym, niewymagającym żadnych specjalnych narzędzi.

RELATED: Jak zmniejszyć ilość czarnego dymu z silników Diesla

2. Zastosuj dodatki do paliwa

Osady i resztki powstałe w procesie spalania mogą gromadzić się w cylindrach i wtryskiwaczach paliwa. W miarę gromadzenia się osadów zmniejsza się oszczędność paliwa, spada wydajność i pojawia się czarny dym.

Istnieją jednak dodatki do detergentów, które usuwają osady. Aby ich użyć, wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami podanymi na butelce, w której zazwyczaj znajduje się instrukcja, aby wlać zawartość do zbiornika paliwa po zatankowaniu.

3. Wymiana czujników

Jeśli czujnik masowego przepływu powietrza wysyła nieprawidłowe informacje, w komorze spalania będzie znajdować się nadmierna ilość paliwa. Czujnik ten znajduje się w obudowie filtra powietrza.

W niektórych przypadkach można po prostu wyczyścić czujnik i zamontować go ponownie. W innych przypadkach należy go wymienić, aby zapewnić prawidłowe odczyty.

4. Wymiana świec żarowych (Diesel)

Jeśli jeździsz samochodem z silnikiem Diesla i nie wymieniałeś ostatnio świec żarowych, teraz może być dobry moment. Podobnie jak świece zapłonowe w silniku gazowym, świece żarowe należy wymieniać w ramach regularnej konserwacji. Harmonogram przeglądów można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu, w której podano właściwe odstępy czasu.

Wymiana świec żarowych nie jest zadaniem kosztownym. Jeśli masz trochę wiedzy mechanicznej, nie powinieneś mieć problemów z samodzielnym wykonaniem tej czynności.

Czy można jeździć samochodem z czarnym dymem wydobywającym się z wydechu?

Jazda samochodem z czarnym dymem z wydechu jest całkowicie możliwa, ale może się okazać, że nie chcesz tego robić. Gdy silnik pracuje na bogatej mieszance, w komorze spalania znajduje się zbyt dużo paliwa. Ten problem prowadzi do wielu problemów z wydajnością i może spowodować, że utkniesz na mieliźnie, jeśli problemy staną się zbyt duże.

Co gorsza, nadmierna ilość niespalonego paliwa wydobywająca się z układu wydechowego może z czasem spowodować uszkodzenie katalizatora. Wymiana tej części jest bardzo kosztowna. Wczesne usunięcie problemu może pomóc uniknąć tego niepotrzebnego rachunku.

Zobacz również