28 lis 2016

Usuwanie zanieczyszczeń z lakieru

Nic bardziej nie psuje humoru kierowcy, od zabrudzonego lakieru nowego samochodu. Źródeł poważnych zabrudzeń jest sporo. Szkodzą kwaśne deszcze, odpryskuje asfalt, swoje robią ptaki… Problemem jest nie tylko sam fakt zabrudzenia pojazdu, ale także potencjalne uszkodzenia blacharki. Usuwanie takich zabrudzeń nie jest łatwe, ale istnieją skuteczne sposoby, które pozwolą nam na pozbycie się tego typu problemów. Nie będzie to oczywiście żadna profilaktyka, ponieważ samochód używany na drodze zawsze się pobrudzi. Niektóre zabrudzenia będziemy mogli usunąć z marszu w myjni samochodowej bezdotykowej i warto to zrobić jak najszybciej, ale inne sprawią więcej problemów i trzeba się zając nimi w nieco inny sposób.

Liczy się czas

Jeśli samochód pobrudziły ptaki lub owady, a w zasadzie we wszystkich sytuacjach, bardzo ważny jest czas. Im dłużej będziemy zwlekać, tym trudniejsze do usunięcia będzie zabrudzenie. Natychmiast można poradzić sobie wodą z szamponem, ale po kilku dniach ignorowania problemu najprawdopodobniej będziemy musieli sięgnąć po środki profesjonalne.

Ważny jest spokój

Naturalnym odruchem przy usuwaniu starszych zabrudzeń jest powiększanie siły nacisku szmatki z preparatem. Może się to udać, ale prawdopodobnie zarysujemy lakier. Przy zabrudzeniach asfaltem i piaskiem uszkodzenia mamy w ten sposób gwarantowane. W przypadku starych problemów, które od dawna wymagały interwencji, trzeba wykorzystywać specjalistyczne kosmetyki rozpuszczające takie plamy przed ich usunięciem.

Ptasie odchody i żywice

Wyjątkowo trudne w usunięciu bywają plamy z ptasich odchodów i żywic roślinnych. Do ich zwalczania najlepiej używać myjki ciśnieniowej zaraz po zdarzeniu, ale jeśli nie uda się tego zrobić niezwłocznie, konieczna będzie woda z detergentem. Jeszcze później trzeba korzystać ze zmiękczonej wody i specjalnych środków przeciwko ptasim odchodom. Wszystkie czynności muszą być wykonywane bardzo delikatnie. Bardzo podobnie należy postępować z żywicami roślinnymi. Tutaj dobrym domowym sposobem są płyny do usuwania etykiet samoprzylepnych.

Ochrona lakieru

Nie da się zabezpieczyć lakieru przed pojawianiem się na nim zanieczyszczeń, ale można zmniejszyć jego podatność na szkody nimi spowodowane. Najlepsze do tego są woski samochodowe oraz specjalistyczne powłoki ceramiczne lub kwarcowe. Te ostatnie nakładają salony detailingu.

Zobacz również

Mahindra Akcesoria samochodowe

Mahindra and Mahindra to rodzimy producent premium, który od dłuższego czasu dominuje w sektorze pojazdów użytkowych. Producent samochodów ma również wiele samochodów w segmencie pojazdów...