26 lis 2016

Istota autodetailingu II

Glinkowanie jest procesem, którego nie można wykonywać samodzielnie, ponieważ wymaga on ogromnego wyczucia i doświadczenia ze strony osoby go wykonującej. Korekta wymaga bowiem stosowania kilku past, z których pierwsza posiadać może całkiem mocne właściwości ścierne, co jest potencjalnie niebezpieczne dla lakieru. Dopiero najdelikatniejsze pasty polerskie wykorzystywane na końcu można uznać za miękkie. W procesie detailingu ponadto poleruje się reflektory i lampy, także plastikowe.

Korekcja lakieru nie miałaby większego sensu, gdyby nie została zwieńczona odpowiednim jego zabezpieczeniem. Na przyszłość. Mamy tutaj do wyboru gigantyczną ilość opcji. Zazwyczaj wykorzystuje się woski syntetyczne, ale istnieją również różnego rodzaju hybrydy i produkty w pełnia naturalne. Najpopularniejszy z nich to carnauba, czyli wosk produkowany tylko z jednego gatunku palm rosnącego w Brazylii.

Wyczyszczenie, skorygowanie i zabezpieczenie lakieru kończy pierwszy z dwóch etapów autodetailingu zewnętrznego. Kolejne jego elementy to zabezpieczanie listew, uszczelek, elementów chromowanych i w zasadzie wszystkiego innego. Czyszczone są m.in. felgi, które dodatkowo otrzymują ochronną powłokę woskową. Takie powłoki usuwają późniejsze zabrudzenia, jakie w naturalny sposób powstawaj tym miejscu pojazdu. Opony są zabezpieczane specjalnym żelem.

Drugi etap całego autodetailingu skupia się na wnętrzu. Stosowana jest tutaj specjalna chemia samochodowa służąca do dokładnego czyszczenia specyficznych elementów samochodu. Najlepsze produkty są zazwyczaj niedostępne w zwykłych sklepach motoryzacyjnych i są sprzedawane jedynie hurtowo. Wśród nich są tak zwane dressingu, których celem jest zabezpieczanie elementów tapicerki przed promieniowaniem UV iw ten sposób zapobieganie ich odbarwianiu się. Uzyskany efekt może być matowy lub połyskujący w zależności od potrzeb.

Jak widać, „polerka i pranie” faktycznie tutaj zachodzi, ale jest to tylko kropla w morzu wszystkich czynności wykonywanych przez specjalistów od autodetailingu. Zabiegi mogą być prowadzone w samochodach używanych, co przywraca im blask, jak również w samochodach nowych, by je zabezpieczyć na długie lata.

Zobacz również

Mahindra Akcesoria samochodowe

Mahindra and Mahindra to rodzimy producent premium, który od dłuższego czasu dominuje w sektorze pojazdów użytkowych. Producent samochodów ma również wiele samochodów w segmencie pojazdów...