15 mar 2017

Usuwanie brzydkich zapachów z auta. Także w starszych pojazdach

Nie da się ukryć, że starsze samochody często nie pachną za ładnie, ale nie jest to bynajmniej nieuchronny element starzenia się pojazdu. W starszych samochodach po prostu było więcej czasu dla czynników negatywnych na spowodowanie nieprzyjemnych zapachów, ale ich usunięcie sprawi, że samochód ponownie zacznie dobrze pachnieć. Nie trzeba się będzie opierać na stercie choinek zapachowych.

Wymiana filtra kabinowego

Typowym problemem powodującym nieprzyjemny zapach są zbierające się w tapicerce roztocza. Do ich usunięcia niezbędne jest pranie tapicerki. Trzeba jednak zwrócić uwagę także na inne czynniki. Możliwe, że zapchany jest filtr kabinowy. W takim przypadku należy filtr wymienić, co nie jest trudne ani kosztowne, a spowoduje natychmiastową poprawę. Zapchany filtr kabinowy to nie tylko brzydki zapach, ale także wyraźne ograniczenie przepływu powietrza, więc warto się z nim uporać jak najszybciej.

Powiązanym problemem jest zagrzybienie nawiewów. Nawiewy można wyczyścić przy użyciu specjalnej sondy, którą wprowadza się do przewodów wentylacyjnych.

Zdecydowanie najgorszą sytuacją, z jaką można się spotkać w praktyce, jest zalanie auta. Auta zalane i auta po powodzi zostały uszkodzone w stopniu, którego nie da się naprawić w żaden sposób, a zabiegi czyszczące nie sprawią, że samochód stanie się czysty. Grzyby i bakterie będą się w nim rozwijać już zawsze i co najwyżej będzie można okresowo maskować ten problem.

Skuteczne pranie tapicerki

Na samochody zalane trzeba uważać w czasie zakupów w komisach, ponieważ często wielkie ilości samochodów w okazyjnych cenach trafiają na rynek zaraz po powodziach. Takie samochody można rozpoznać po zapachu i po tym, że sprzedawcy maskują je wiecznym uchylaniem okien oraz licznymi choinkami zapachowymi.

Właściwe pranie tapicerki

Kiedy zwalczymy już wspomniane wyżej problemy, należy przejść do usuwania roztoczy z tapicerki, czyli do jej prania. Nie można tego robić, jeśli tapicerka jest mocno zakurzona, ponieważ pozostający na niej pył zmiesza się z wodą i wytworzy muł, który bardzo mocno plami wszelkie powierzchni, z którymi ma kontakt. Przed praniem tapicerki wszystkie powierzchnie muszą być dokładnie odkurzone, co pozwoli nam też na usuniecie wszelkiego rodzaju resztek jedzenia czy innych substancji, które mogły wpaść gdzieś miedzy fotele i teraz rozkładają się w śmierdzący sposób.

Samo pranie tapicerki wykonuje się za pomocą odkurzaczy piorących, a jeśli nie mamy dostępu do takiego odkurzacza, należy stosować specjalne środki do rozpylania. Prawdopodobnie trzeba będzie wykorzystać 2-4 pakowania nawet na mały samochód.

Zobacz również