14 kwi 2022

6 oznak uszkodzonej pompy głównej sprzęgła (i koszt wymiany)

Jeśli jeździsz samochodem z ręczną skrzynią biegów, prawdopodobnie masz pompę sprzęgła. Jest to mało znany element, który ma bardzo ważne zadanie. Kiedy jednak pojawiają się problemy ze zmianą biegów, jest to jedno z pierwszych miejsc, w którym należy jej szukać.

Ale co robi pompa sprzęgła, gdzie się znajduje i skąd wiadomo, kiedy należy ją wymienić? Co równie ważne, jeśli problem dotyczy pompy głównej sprzęgła, ile będzie kosztować jej wymiana?

Poniżej przedstawiamy wszystko, co należy wiedzieć na ten temat. Sprawdźmy, jakich objawów należy szukać:

Najczęstszym objawem uszkodzonej pompy głównej sprzęgła jest niski poziom płynu sprzęgłowego lub hamulcowego spowodowany nieszczelnością. Może to również powodować miękki lub gąbczasty pedał sprzęgła lub inne problemy z pedałem sprzęgła. W niektórych przypadkach może to powodować, że pedał sprzęgła pozostaje w podłodze.

Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista typowych objawów uszkodzonej pompy sprzęgła.

Zawartość pokaż Objawy uszkodzonej pompy głównej sprzęgła 1. Niski poziom płynu sprzęgłowego 2. Miękki lub gąbczasty pedał sprzęgła 3. Sprzęgło załącza się w innym punkcie 4. Ciemny płyn sprzęgłowy po wymianie 5. Trudno jest wcisnąć sprzęgło 6. Pedał sprzęgła jest zablokowany w podłodze Działanie pompy głównej sprzęgła Umiejscowienie pompy głównej sprzęgła Koszt wymiany pompy głównej sprzęgła

Symptomy uszkodzonej pompy głównej sprzęgła

1. Niski poziom płynu sprzęgłowego

Nie, nie chodzi nam o to, żeby Cię spławić, płyn sprzęgłowy to prawdziwa rzecz. Jeśli patrzysz na zbiornik płynu sprzęgłowego, powinien on być zawsze na tej samej wysokości. W przeciwnym razie masz problem gdzieś w układzie, a najbardziej prawdopodobnym winowajcą jest nieszczelna pompa sprzęgła.

W wielu modelach samochodów pompa sprzęgła korzysta z płynu hamulcowego, a więc mają one wspólny zbiornik. Jeśli więc nie możesz znaleźć zbiornika płynu sprzęgłowego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że korzysta on z płynu hamulcowego.

2. Miękki lub gąbczasty pedał sprzęgła

Płyn sprzęgłowy jest podobny do płynu hamulcowego, jeśli jest gąbczasty lub miękki, oznacza to, że w układzie znajduje się woda lub powietrze. Wilgoć w układzie hydraulicznym jest zabójcza, a w przypadku płynu sprzęgłowego nie ma powodu, aby się tam znajdowała.

Zatem, jeśli masz miękki lub gąbczasty pedał sprzęgła, gdzieś w układzie jest nieszczelność. Jednym z najbardziej prawdopodobnych winowajców jest pompa sprzęgła.

3. Twoje sprzęgło załącza się w innym punkcie

Jeżeli płyn sprzęgłowy gwałtownie się obniżył, to prawdopodobnie sprzęgło załącza się w innym punkcie. Zazwyczaj, aby rozłączyć sprzęgło, trzeba wcisnąć pedał sprzęgła do oporu, co zazwyczaj znacznie różni się od normalnego punktu załączenia.

Zmiana punktu załączenia sprzęgła jest nie tylko możliwa, ale również może nastąpić w krótkim czasie. Oznacza to, że możesz nie mieć żadnych problemów w drodze z pracy do domu, ale kiedy wskoczysz do samochodu następnego dnia rano, możesz kilka razy zgasić silnik, próbując dowiedzieć się, co się dzieje.

Jeśli tak się dzieje, sprawdź, czy masz wystarczającą ilość płynu sprzęgłowego.

4. Ciemny płyn sprzęgłowy po wymianie

Płyn sprzęgłowy zużywa się i psuje, więc jeśli masz pojazd z przebiegiem ponad 100 000 lub 200 000 km i zauważysz, że płyn sprzęgłowy jest ciemny, jest to całkowicie normalne. Można go przepłukać i sprawdzić, czy to rozwiąże problem.

Jeśli jednak sprawdzisz płyn po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów od jego wymiany, a on już ciemnieje, jest to oznaka większego problemu. Zwykle jest to uszkodzenie uszczelki i uszczelek w pompie sprzęgła. Zanieczyszczenia te nie tylko stwarzają problem, ale istnieje też prawdopodobieństwo, że pompa sprzęgła jest nieszczelna.

5. Trudno jest wcisnąć sprzęgło

Zadaniem pompy głównej sprzęgła jest pomoc w rozłączaniu sprzęgła. Jest więc zrozumiałe, że w przypadku nieszczelności pompy sprzęgła, wciśnięcie sprzęgła będzie trudniejsze. W rzeczywistości, jeżeli wyciek jest wystarczająco duży, nie będzie można w ogóle wyłączyć sprzęgła!

6. Pedał sprzęgła utknął w podłodze

Jeżeli pedał sprzęgła utknął w podłodze, oznacza to, że w układzie sprzęgła doszło do utraty hydrauliki. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest duża nieszczelność w pompie sprzęgła. Jeśli tak się stanie, należy natychmiast dokonać naprawy, ponieważ z zablokowanym pedałem sprzęgła nie będzie można zmieniać biegów.

Działanie pompy głównej sprzęgła

Pompa sprzęgła jest komorą, do której samochód wtłacza płyn sprzęgłowy, aby pomóc w rozłączeniu sprzęgła. Na jednym końcu cylindra znajduje się drążek popychający, a kiedy wciskasz sprzęgło, popychasz ten drążek na płyn sprzęgłowy, który przepycha go do cylindra pomocniczego i ostatecznie do widełek sprzęgła w skrzyni biegów.

Pompa sprzęgła przenosi siłę nacisku na pedał sprzęgła do skrzyni biegów!

Umiejscowienie pompy głównej sprzęgła

Pompa sprzęgła znajduje się zazwyczaj przed pedałem sprzęgła, ale po drugiej stronie ściany ogniowej w komorze silnika. Często można ją znaleźć w pobliżu pompy hamulcowej.

Zazwyczaj pompa sprzęgła łączy się bezpośrednio z pedałem sprzęgła za pomocą popychacza, więc jeśli narysujesz linię prostą od pedału sprzęgła do wnęki silnika, zazwyczaj znajdziesz tam pompę sprzęgła.

Koszt wymiany pompy głównej sprzęgła

Średni koszt wymiany pompy głównej sprzęgła wynosi od 200 do 350 dolarów. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, możesz to zrobić samodzielnie za kwotę od 60 do 150 dolarów.

Koszty te będą się jednak różnić w zależności od typu pojazdu, którym jeździsz i miejsca, w którym oddajesz go do naprawy.

Na początek trzeba będzie kupić nowy pompa sprzęgła. Pompa sprzęgła z rynku wtórnego kosztuje zazwyczaj od 30 do 60 dolarów. Jednak część oryginalna jest zazwyczaj droższa i stąd wynika wiele dodatkowych kosztów w przypadku oddania samochodu do naprawy w serwisie.

Konieczna będzie także wymiana płynu sprzęgłowego, który zazwyczaj składa się z płynu hamulcowego. Jest to niewielki koszt, ale należy go uwzględnić.

Na koniec, jeżeli nie chcesz samemu wykonać naprawy, musisz wziąć pod uwagę koszty robocizny. Cylinderek sprzęgła nie jest w złym miejscu, ale i tak koszt robocizny wyniesie od 150 do 200 dolarów.

Możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, wykonując naprawę samodzielnie, ale jeśli nie jesteś obeznany z mechaniką, ryzykujesz, że do układu dostanie się powietrze lub inne zanieczyszczenia, co może wpłynąć na ogólną wydajność.

Zobacz również