26 kwi 2022

Czy należy naprawić, odbudować lub wymienić skrzynię biegów w samochodzie?

Jeśli masz problemy z przekładnią, wiesz, jak ważne jest, aby od razu się jej przyjrzeć. W końcu proste problemy można naprawić. Jeśli jednak problem pozostanie nierozwiązany, szybko może się okazać, że konieczna będzie przebudowa lub wymiana skrzyni biegów. Skąd wiadomo, jaki rodzaj usługi należy wykonać? Czy należy naprawić, przebudować czy wymienić skrzynię biegów w samochodzie?

Naprawa skrzyni biegów jest zarezerwowana dla mniejszych problemów. Można ją wykonać, jeśli część wymagająca wymiany znajduje się na powierzchni skrzyni biegów. Przebudowa skrzyni biegów polega na wymianie wszystkich zużytych części, natomiast wymiana wiąże się z wymianą na nową lub używaną skrzynię biegów.

Na każdą z tych opcji jest odpowiedni czas i miejsce. W tym przewodniku omówiono, kiedy należy wybrać naprawę, przebudowę lub wymianę, oraz objawy świadczące o tym, że coś jest nie tak z przekładnią.

Spis treści show Kiedy potrzebna jest naprawa skrzyni biegów Kiedy potrzebna jest regeneracja skrzyni biegów Kiedy potrzebna jest wymiana skrzyni biegów Najważniejsze problemy związane z przekładnią 1. Problemy z przełączaniem biegów 2. Szlifowanie kół zębatych 3. Głośne piszczenie 4. Wyciek płynu 5. Zapach spalenizny Koszt naprawy skrzyni biegów, odbudowy i wymiany

Kiedy potrzebna jest naprawa skrzyni biegów

Przekładnia samochodowa składa się z kilku elementów, niektórych dużych i innych małych. Nawet najmniejszy element jest uważany za niezbędny do prawidłowego działania skrzyni biegów. W przypadku naprawy skrzyni biegów wymieniana jest tylko ta część, która uległa uszkodzeniu.

Naprawy te są często najlepsze, gdy problem jest widoczny na pierwszy rzut oka. Technicy nie chcą demontować skrzyni biegów i spędzać godzin na próbach dostania się do środka w celu dokonania naprawy. Nawet jeśli tak się stanie, koszty mogą być równie wysokie, jak w przypadku innych opcji.

Z drugiej strony, naprawa skrzyni biegów nie zawsze rozwiązuje problem. Można wymienić część, myśląc, że to naprawi problem, ale okazuje się, że są też inne problemy. Ponadto, jeśli Twoja skrzynia biegów ma duży przebieg, wkrótce po naprawie może się zepsuć coś innego.

Kiedy potrzebna jest przebudowa skrzyni biegów

W przypadku przebudowy skrzyni biegów technik rozbiera całą skrzynię biegów. Po rozebraniu skrzyni biegów każda część jest sprawdzana pod kątem zużycia i uszkodzeń. Jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek problemy, część jest wymieniana lub naprawiana. Ponadto wszystkie elementy są czyszczone.

Gdy wszystko jest już sprawne, mechanik odbudowuje skrzynię biegów i montuje ją z powrotem w pojeździe. Oczywiście, proces ten wymaga wielu godzin pracy, a pracownik musi być gotowy zwrócić uwagę na każdy szczegół. W niektórych przypadkach okazuje się, że skrzynia biegów ma zbyt wiele problemów, aby ją odbudować, ale dopiero po przeprowadzeniu kontroli. W takim przypadku lepiej będzie ją wymienić.

Kiedy potrzebna jest wymiana skrzyni biegów

Choć wydaje się to straszne, zdarzają się sytuacje, w których wymiana skrzyni biegów jest najlepszym wyborem. Jednak ta opcja niesie ze sobą jeszcze więcej możliwości wyboru. Trzeba wybrać między nową, regenerowaną lub odnowioną skrzynią biegów dla swojego pojazdu.

Nowe przekładnie mogą być trudno dostępne i zazwyczaj nie są potrzebne. Ponadto koszt będzie znacznie wyższy niż w przypadku innych opcji. Warsztaty zajmujące się przekładniami odnowią używane części ze złomowisk i sprawią, że będą one znowu jak nowe. Taka skrzynia biegów nie będzie miała problemów i powinna zapewnić Ci jeszcze wiele kilometrów użytkowania.

Najważniejsze problemy z przekładnią

1. Problemy z przełączaniem biegów

Skrzynia biegów musi płynnie przełączać biegi, aby zapewnić Ci jazdę, jakiej oczekujesz. Jeśli biegi nie zmieniają się prawidłowo, można zauważyć wahania lub szarpanie podczas zmiany biegów.

W niektórych przypadkach przekładnie te można odbudować. Jeśli jednak uszkodzeniu ulegnie zbyt wiele elementów, konieczna będzie ich wymiana.

2. Szlifowanie kół zębatych

Jeśli masz ręczną skrzynię biegów, jesteś odpowiedzialny za samodzielne zmienianie biegów. Jeśli nie robisz czegoś źle, podczas zmiany biegów nie powinny występować żadne odgłosy.

Jeśli biegi zaczynają zgrzytać, może to oznaczać, że sprzęgło jest zużyte. Z drugiej strony, sprzęgło może się zepsuć także w automatycznej skrzyni biegów, co może powodować drżenie.

3. Głośne piszczenie

Odgłosy są synonimem psującej się skrzyni biegów. Jeśli słychać głośny, skrzeczący hałas, jest to oznaka problemów. Można jednak również usłyszeć brzęczenie lub stukanie.

Jeśli skrzynia biegów hałasuje, gdy znajduje się w położeniu neutralnym, należy ją natychmiast poddać przeglądowi. Nie należy jednak ignorować żadnego dźwięku, zwłaszcza że może on zostać naprawiony, zanim dojdzie do poważnej awarii.

4. Wyciek płynu

Nietrudno rozpoznać, że płyn przekładniowy wycieka, ponieważ jest on jaskrawoczerwony. Niektóre wycieki płynu przekładniowego są łatwe do naprawienia.

Jednak jeśli pozwolisz, aby wyciekł, dopuścisz do uszkodzenia skrzyni biegów, zwłaszcza jeśli płynu będzie za mało. To, co mogło być prostą naprawą, szybko stanie się koniecznością wymiany.

5. Zapach spalenizny

Jeśli jedziesz drogą i czujesz zapach spalenizny, jest to wyraźny znak, że coś jest nie tak. Problemem może być sprzęgło, ale jest też wiele innych części, które mogły ulec awarii.

Należy zajrzeć pod samochód, aby sprawdzić, czy nie wycieka z niego płyn. Bez odpowiedniej ilości płynu przekładnie będą się przegrzewać i zwiększy się tarcie.

Koszt naprawy skrzyni biegów, odbudowy i wymiany

Naprawa skrzyni biegów może mieć różną cenę w zależności od tego, jaką część trzeba serwisować. Można wydać od 300 do 1500 dolarów. Jeśli skrzynia biegów wymaga odbudowy, koszt może wynieść od 1400 do 3500 USD.

Najdroższą opcją jest wymiana skrzyni biegów. W najniższym przypadku można wydać tylko 1 500 USD, ale odnowiona skrzynia biegów może kosztować 4 000 USD lub więcej, w zależności od pojazdu, którym jeździsz.

Zobacz również