9 maj 2017

Pielęgnacja auta, a najczęściej popełniane błędy

Jeśli ktoś myśli o tym, by samodzielnie myć auto musi robić to mądrze, ponieważ szybko będzie można samochód uszkodzić. Wiele osób myśli, że mycie samochodu będzie proste. w praktyce jest inaczej, o czym szybko się przekonujemy, gdy uszkodzimy swój samochód w trakcie takiego mycia.

Chemia gospodarcza i środki czystości

Przede wszystkim musimy pamiętać, że nie można używać do mycia samochodu tych środków, które używamy do sprzątania w domu. Do samochodów jeśli użyjemy płyn do mycia naczyń zamiast szamponu bardzo szybko może się okazać, że doprowadzimy do zmatowienia lakieru samochodu. Jeśli przykładowo użyje się kremu do rak na skórzanej tapicerce dojdzie do jej odbarwienia. Podobnie jeśli będziemy używać płynu do mycia stali na naszych felgach może uda się je doczyścić, ale niestety zniszczymy warstwę ochronną lakieru.

Gąbka

Jest wiele osób, które nadal uważają, że auto najlepiej będzie się myło gąbką. W praktyce jednak będzie zupełnie inaczej. Dlatego do mycia samochodu powinniśmy używać mikrofibry, która jest najlepsza, ponieważ dokładnie myje samochód, nie powoduje zarysowań. Do mycia będzie trzeba używać dwóch wiader. W jednym znajdziemy wodę z szamponem, w drugim samą wodę. Zawsze ścierkę opłukujemy w wiadrze z samą wodą, dzięki temu brud opadnie na dno nie będziemy go przenosić na nowo na lakier, co może powodować rysowanie samochodu.

Bezpieczne mycie samochodu

Myjka ciśnieniowa

Jeśli chcemy myć samochód wysokim ciśnieniem trzeba być uważnym, by nie doprowadzić do zniszczeń. Teoretycznie mycie nie powoduje zniszczeń, chyba że będzie się za bardzo zbliżać lancę z wodą pod wysokim ciśnieniem. Musimy między innymi uważać na okolicę kół, gdzie znajdują się między innymi czujniki ABS. Wszelkie emblematy na samochodzie również są wrażliwe i duże ciśnienie może je niszczyć.

Karoseria

Nie dokonujemy wycierania karoserii na sucho. Wycieranie takie jest niebezpieczne, ponieważ nawet jeśli będzie to czysty samochód to może tam być kurz, który przy wycieraniu na sucho będzie doprowadzać do porysowania samochodu. Dużo łatwiej będzie umyć taki samochód i wtedy uzyskać na nowo doskonałą czystość. Jeśli pielęgnujemy swój samochód musimy pamiętać, że nie używamy żadnych środków, gdy lakier będzie nagrzany, nie dopuszczamy do tego, by te środki schły w słońcu, ponieważ w taki sposób pojawią się na lakierze plamy, które będzie trudno usuwać. Trzeba pamiętać, że ważne będzie usuwanie ptasich odchodów z lakieru, ponieważ mają one charakter żrący i będą dla lakieru niebezpieczne, doprowadzą do jego odbarwienia, dlatego ich sprawne usunięcie jest rzeczywiście bardzo ważne.

Zobacz również