5 gru 2016

Auto-spa: pielęgnacja i zabezpieczenie pojazdu

Samochody to ważny składnik naszego majątku, a do tego urządzenia, których codziennie wielu z nas używa nawet przez kilka godzin. Zależy nam w związku z tym, by były w odpowiednim stanie, a do tego z kolei potrzebne jest profesjonalne czyszczenie i renowacja ich elementów. Żeby poruszać się lśniącym i zadbanym samochodem, trzeba wykonać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.

Można to zrobić samodzielnie przy pomocy szeroko dostępnych kosmetyków samochodowych lub z wykorzystaniem specjalnych firm zajmujących się takimi działaniami. Najprościej i najtaniej jest to oczywiście robić samemu, ale trzeba posiadać do tego odpowiednią ilość czasu oraz komplet kosmetyków. Konieczne jest też odpowiednia wiedza, zwłaszcza jeśli chodzi o polerowanie i zabezpieczanie lakieru. Te czynności trudno jest prawidłowo wykonać w domu i lepiej jest zazwyczaj zwrócić się o pomoc do profesjonalisty.

Wnętrze samochodu powinno być gruntowanie czyszczone przynajmniej raz do roku. Oznacza to konieczność zadbania o elementy tapicerki (pranie i odkurzanie), dokładne wyczyszczenie plastików, czyszczenie i impregnacje elementów skórzanych, wykonanie podobnych czynności z tkaninami, a także zabezpieczenia elementów plastikowych i winylowych. Oprócz tego, samochód musi być oczywiście regularnie odkurzany, co zapobiega wielkim problemom raz do roku.

Powłoka lakiernicza zawsze będzie dla nas największym problemem. Najpierw trzeba wykonać jej ewaluację, do czego samochód musi być dokładnie umyty. Tutaj przychodzi moment na decyzję. Lakier może zostać poddany odświeżeniu, co go wygładza, eliminuje uszkodzenia i poprawia wygląd. Lakier może być też zregenerowany, co zaoferuje mu wygląd niemalże fabryczny. Zadbany lakier musi być następnie zabezpieczony albo przez klasyczne powłoki woskowe, albo znacznie wytrzymalsze i okazalsze powłoki ceramiczne lub kwarcowe. Nakładanie jakichkolwiek powłok ma realny sens po korekcji lakieru, jego regeneracji. Nawiasem mówiąc, woskowanie trzeba powtarzać raz do roku, a powierzchnie kwarcowe mają 7 lat gwarancji.

Stosowanie powłok nie powinno być traktowane tylko jako sposoby na regeneracje starszego samochodu. Zakup auta to wydatek liczony co najmniej na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych, przez co wszelkie jego uszkodzenia to wielka strata. Nowe samochody najlepiej jest zabezpieczać dwuetapowymi powłokami ceramicznymi. Najpierw na lakier nakładana jest bardzo twarda powłoka chroniąca przed zarysowanianiami, a potem aplikowana jest jeszcze powłoka hydrofobowa odpychająca wodę.

Zobacz również